top of page
  • Writer's pictureteam Modra3D

Založte si architektonickou živnost snadno a rychle

Updated: Jun 3, 2021


Jste po škole a přemýšlíte, jestli se zaměstnat nebo začít podnikat? Sedíte ve studiu, ve kterém vůbec sedět nechcete? Nebojte se a pojďte na volnou nohu!


Jasně, na první pohled to musí vypadat hrůzně! Daně, faktury, účetnictví, DPH… Jste architekti a vaše práce má být navrhovat architekturu, ne papírování. Účetní přece taky nenavrhne dům.


Naštěstí ale existuje spousta technologií, které vám podnikání pomohou rozběhnout a i český stát se k práci na volné noze začal stavět mnohem přívětivěji.


Jak na živnost a daně

K založení živnosti vám stačí jen občanka a tisícovka. S těmi se stavíte na jakýkoliv Živnostenský úřad, kde vám na počkání přiřadí IČO a udělají z vás podnikatele živnostníka.


Paušální daň

Český stát se od roku 2021 začal k živnostníkům stavět více než pozitivně: Od roku 2021 můžete využít Paušální daň, se kterou odbavíte veškeré platby státu (daně, pojištění a poplatky) jedinou platbou 5 469 Kč měsíčně a nebudete muset vést žádné účetnictví, dělat daňové přiznání ani hledat účetní.


Jedinou podmínkou je, že váš obrat (součet vystavených faktur) za rok bude menší než 1.000.000 Kč. S paušální daní si tak můžete vydělat maximálně 77.864 Kč čistého měsíčně (1.000.000 za rok /12 měsíci = 83.300 - 5469 paušální daň = 77.864)


Lidsky řečeno vám tedy stačí jen vystavovat faktury (více o tom níže), jednou měsíčně poslat 5.500 státu a se vším co vám na účtě měsíčně zbyde si pak můžete dělat, co uznáte za vhodné. Stejně jako když vám peníze posílal zaměstnavatel nebo rodiče kapesné. A ani nepotřebujete zařizovat žádný speciální účet.

K paušální dani se přihlásíte online, vyplněním jednoduchého formuláře


Jak na faktury

Fakturace znamená, že zákazníkovi vystavíte papír, na základě kterého vám má zaplatit za odvedenou práci. Nejjednodušší způsob jak fakturovat, jsou tabulky - uděláte si jdnu vzorovou a tu pak jen kopírujete a měníte údaje.


Mnohem lepší ale je využít některý z mnoha nástrojů, které se kromě vystavování faktur umí i propojit s vaším účtem a automaticky hlídat, které faktury máte nezaplacené, nebo vám hlídat výdaje.


U nás v Modra3D používáme Fakturoid, ale vřele vám můžeme doporučit i iDoklad nebo vyfakturuj. Všechny nástroje mají variantu zdarma a běžná placená verze je okolo 300 Kč/měsíc.


A hurá na volnou nohu!

K tomu odejít z práce, nebo se ze školy vrhnout do podnikání vám tedy úplně stačí jedna návštěva úřadu, tisíc korun a software za tři stovky.


Jestli vás zajímají větší detaily, tak Fakturoid má krásně zpracovaný Podniktelský Alamanach plný rad začínajícím podnikatelům.


Nezanedbejte marketing

Bez "socek" už to bohužel nejde a minimálně profil na Instagramu nebo Pinterestu, na kterém budete ukazovat portfolio, byste mít měli. Bez čeho se ale určitě neobejdete je vlastní web. Do začátku vám Stačí jednoduchá stránka s aktualizovaným portfoliem a kontaktem na vás. Jednoduše si ho bez znalostí programování naklikáte třeba we Wix.com, Squarespace.com, webflow.com nebo českých Solidpixels.

Pro zákazníky budete vypadat líp, když budete mít na stejné doméně vedle webu i profi email. Ideální na to je https://emailprofi.cz/ od Seznamu, který je zdarma a se kterým získáte známe prostředí emailu od Seznamu ale s vlastní adresou, nebo si za 135 Kč / měsíc pořídit Google Workspace, se kterým získáte známé prostředí gmailu vč. přístupu do Disku google, kalendáře nebo třeba videokonferencí Meet.
Nekraďte Software

V čem budete vy sami pracovat, necháme na vás, Modru napojíte skoro na všechno, možná se vám ale bude hodit náš článek, ve kterém srovnáváme jednotlivé architektonické softwary jak z pohledu funkcí, tak ceny.


Hlídejte si nabídky

Forma - tedy první dojem z nabídky je pro obchod zásadní. Vyšší cenu než jakou nabídnete si u zákazníka jen těžko obhájíte a pravopis a překlepy už neopravíte. Naše rady jak psát nabídku jsme sepsali do článku, ve kterém kromě různých způsobů výpočtu ceny za dílo popisujeme i jednoduchý software, který vám s přípravou nabídek pomůže.

825 views
Post: Blog2_Post
bottom of page