team Modra3D
Je pro architekta výhodné být či nebýt plátcem DPH?
Updated: Jun 3, 2021
Pro mnoho podnikatelů je další daňovou povinností platba daně z přidané hodnoty (DPH). Pro některé je povinná, pro jiné dobrovolná. V době napsání tohoto článku je základní sazba daně z DPH 21%. Existují další sazby a to:
první snížená činí 15% a
druhá snížená 10%.
Ve stavebnictví je možné fakturovat s 15% sazbou DPH (nákup je samozřejmě v sazbě 21%) v případě že:
se jedná o práce na dokončené stavbě
stavba splňuje definici stavby pro bydlení nebo sociální bydlení
Povinnost platit DPH vzniká právnické osobě (např. s.r.o.) i fyzické osobě (např. OSVČ) se sídlem v tuzemsku ve chvíli, kdy její obrat překročí 1 milion korun. Podnikatel by měl včas zjistit zda a kdy k překročení dochází, protože k platbě je potřeba se přihlásit do 15. dne následujícího měsíce.
Co se počítá do obratu:
Do obratu se započítává každá částka, kterou podnikatel získá za zboží nebo službu. Pro účely DPH je rozhodující datum plnění, nikoliv datum uhrazení faktury. Do obratu se započítávají i nezaplacené faktury. Právnická a fyzická osoba i při nepřekročení obratu 1 milion Kč může být dobrovolným plátcem DPH - záleží na finanční výhodnosti.
Kdy se vyplatí být dobrovolným plátcem DPH:
Pokud můžete zvolit zda budete DPH odvádět či nikoliv, dobře si spočítejte, kolik úspora DPH přinese a kolik času a peněz vynaložíte na vedení daňové evidence pro DPH
pokud většina vašich obchodních partnerů jsou plátci DPH, vyplatí se být také plátcem.
mohou se vám zvýšit šance na získání zakázky, protože budete pro klienta díky odpočtu DPH levnější
přihlášení k platbě DPH se vyplatí, kdy plánujete větší firemní (nebo i soukromé) nákupy zboží
vyplatí se i v případě nákupu zboží a služeb v zahraničí
přihlášení k DPH je výhodné také pro stavební firmy, které nakupují zboží a služby zatížení základní sazbou DPH, ale jejich výstupy podléhají snížené sazbě.. Díky tomu získávají vyšší marže z prodeje.
Tuto stať a následující berte prosím jako úvod do problematiky, všechny údaje je nutné ověřit, protože v covidové době se i zákony a vyhlášky rychle mění a v konečném důsledku jde jen o naše názory a zkušenosti.
