team Modra3D
Kolik stojí architekta podnikání jako s.r.o. ?
Updated: Jun 2, 2021
Jako s.r.o.
Společnost s ručením omezeným musí odvést z rozdílu mezi výnosy a náklady daň z příjmu právnických osob ve výši 19%. V případě vytažení peněz z s.r.o. se podíly společníků musí ještě zdanit další, srážkovou daní ve výši 15%
Sociální a zdravotní pojištění:
V případě s.r.o. jsou dvě (tři) možnosti
jako společník s odměnami bez zaměstnaneckého poměru
jako zaměstnanec s.r.o.
jako kombinace obou výše uvedených
V případě odměn společníka platí tyto pravidla. Odměna společníka, která je vyplácena ze mzdových nákladů, podléhá odvodům zdravotního pojištění (13,5%). Sociální pojištění je třeba rozdělit na nemocenské a důchodové pojištění. Nemocenské pojištění se z odměny neodvádí, důchodové až z odměny přesahující 6.000,- Kč za měsíc. Společník pak musí odvést 6,5%.
V případě zaměstnaneckého poměru zaměstnavatel odvádí 25% na sociální pojištění a 9% na zdravotním pojištění. Zaměstnanec pak odvádí 6,5% na sociálním pojištění a 4,5% na zdravotním pojištění.
Závěr:
Obecně platí, že nejvýhodnější varianta je podnikat jako OSVČ, druhý stupeň obsazuje podnikatel jako společník s.r.o., nejhorší a nejméně výhodné je být zaměstnancem s.r.o.
Další daně:
Pro zlepšení nálady je nutno poznamenat, že Česká republika disponuje množstvím dalších daní, které uvádím pro přehled těch nejdůležitějších:
daň z přidané hodnoty (bude podrobněji zpracováno příště)
silniční daň
daň z nemovitých věcí
daň z nabytí nemovitých věcí
spotřební daň atd.
Tuto stať a následující berte prosím jako úvod do problematiky, všechny údaje je nutné ověřit, protože v covidové době se i zákony a vyhlášky rychle mění a v konečném důsledku jde jen o naše názory a zkušenosti.
