top of page
  • Writer's pictureteam Modra3D

Srovnání architektonických programů

Updated: Jun 28, 2021

Architekti na začátku své kariéry používají software, který se buď naučili ovládat ve škole, nebo který nám byl doporučen při prvním pracovním úvazku hned poté. Když se ale začneme stavět na “vlastní nohy”, najednou přichází na řadu otázka, kolik budeme muset platit za architektonický software který nám bude vydělávat peníze. Možná už jste také mezitím slyšeli od kolegů architektů a designerů o tomhle či tamtom úžasném softwaru, který umí to, co ten Váš neumí. Připravili jsme pro Vás jednoduchý přehled o tom co je na trhu k dispozici a doplnili o vlastní názory a zkušenosti. Ceny byly aktuální ke dni tvorby tohoto článku.


Autocad od Autodesku

Začneme absolutní klasikou na trhu. Autocad je jeden z nejrozšířenějších Cadových softwarů, jenž umožňuje klasickou práci s 2D, možnost tvorby 3D a nastavení dynamických prvků automatizace Vaší práci. Přičemž 3D možnost autocadu se téměř vůbec nepoužívá. Autodesk tohoto umožňuje předplatit používání softwaru na měsíc, na rok, nebo na 3 roky.


7 878 Kč včetně odhadovaného DPH / měsíc

62 993 Kč včetně odhadovaného DPH / rok

170 078 Kč včetně odhadovaného DPH / 3 roky


Autocad LT od Autodesku

Velmi oblíbenou alternativou ke klasickému autocadu, zejména pro začínající architekty, je jeho light verze a to hlavně kvůli jeho ceně. Nicméně je důležité zmínit, že tato verze je skutečně hodně okleštěná a kromě klasické práce s 2D Vám moc jiného nenabízí. Žádná automatizace, ale jen to, co sami nakreslíte, to budete mít.


1 791 Kč včetně odhadovaného DPH /měsíc

12 188 Kč včetně odhadovaného DPH /rok

32 907 Kč včetně odhadovaného DPH /3 roky


Rhinoceros 3D od McNeel

Rhino není klasický Architektonický software, ale našel si své příznivce mezi architekty a hlavně mezi designéry, díky svojí precizní práci s 3D a dostačujícím možnostem 2D kreslení. Má skvěle vyladěný vizuální styl, je přehledný, intuitivní a s pluginem V-Ray se v Rhinu dobře a rychle “rendruje”. Sám o sobě umožňuje limitované možnosti automatizace práce, ale je možné ho bezplatně rozšířit o nástavbu Grasshopper. Tento plugin je ideální na automatizaci práce, ale naučit se ovládat graficky editovat algoritmy, není pro každého. McNeel nabízí pouze jednorázovou koupi softwaru.


29 640 Kč včetně odhadovaneho DPH


SketchUp od Trimble

Setkal jsem se s architekty, kteří tento jednoduchý software mají velmi rádi a nedají na něj dopustit pro jeho jednoduché ovládání a také jsem se setkal stejnou měrou s architekty, kteří ho nesnáší z těch samých důvodů. Pravdou je že SketchUp Vám nabízí práci s 3D a určitou možnosti editace 2D. Jestli umíte programovat můžete si zautomatizovat některé architektonické úkony. Český distributor pro SketchUP nabízí roční variace předplatného pro verzi Pro.


9 280 Kč včetně odhadovaného DPH / rok

17 122 Kč včetně odhadovaného DPH / 2 roky

22 978 Kč včetně odhadovaného DPH / 3 roky


Modra3D

Oblíbený digitální pomocník architektů není vlastně kompletní architektonický software sám o sobě, ale doplněk ke všem výše a níže zmíněným možnostem. Modra3D Vám umožní jednoduše zautomatizovat jednotlivé designy a interiérové prvky tam, kde to ostatní software neumožňuje nebo jeho proces automatizace vyžaduje mnohaletou praxi. Jednoduše si vyberete v knihovně prvek, který zrovna v projektu potřebujete a nastavíte si jeho parametry dle požadavků, například klienta. Veškerou výkresovou dokumentaci a 3D modely udělá Modra3D za Vás.
ArchiCad of Grafisoft

Jeden ze zástupců technologie BIM na našem seznamu umožňuje plné využití výhod této technologie jako Dynamická editace 3D modelu a jeho automatické překreslování do výkresové dokumentace. Typické protiklady této technologie je výrazně delší doba potřebná ke zvládnutí programu a jeho nižší efektivita při malých projektech. Grafisoft nabízí možnost koupit si software jednorázově.


166 560 včetně odhadovaného DPH


Revit od Autodesk

Další známý a u nás rozšiřující se zástupce technologie BIM ve kterém můžete dynamicky editovat 3D modely a automatizovat překreslování do výkresové dokumentace. Stejně tak se připravte na pomalejší osvojování technologie a její menší efektivita u menších projektů a malých kanceláří. Autodesk nabízí předplatit používání softwaru na měsíc, na rok, nebo na 3 roky.


11 302 Kč včetně odhadovaného DPH /1 měsíc

90 387 Kč včetně odhadovaného DPH /1 rok

244 045 Kčvčetně odhadovaného DPH /3 roky270 views

Recent Posts

See All
Post: Blog2_Post
bottom of page